آمار جمعیتی استان مازندران، استان طلایی ساخت و ساز مسکن

استان سرسبز مازندران به خاطر گردشگر پذیر بودن یکی از استان های فعال در حوزه ی ساخت و ساز است. در این مطلب قصد داریم شما را با این استان زیبا و آمار جمعیتی آن مختصری آشنا کنیم.

آمار جمعیتی استان مازندران

استان مازندران که در کنار بزرگترین دریاچه ی جهان یعنی دریای خزر قرار دارد، با ۴ کشور ساحلی ترکمستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان دارای هم مرز است و در داخل کشور نیز با ۶ استان گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان همجوار است.

این استان با مساحت ۲۳ هزار و ۷۵۶ کیلومترمربع از نظر وسعت در ایران رتبه ی هجدهم کشور را دارد. هر چند مازندران از لحاظ گستردگی چندان استان بزرگی به نظر نمی رسد، اما از نظر جمعیتی گوی سبقت را از استان های وسیع دیگر ربوده و یکی از پر جمعیت ترین استان های کشور از نظر تراکم جمعیتی است.

طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت استان مازندران حدود سه میلیون و دویست و هشتاد هزار و پانصد و هشتاد و دو نفر است. که شامل ۱۰۸۴۷۸۶ خانوار و  ۱۶۵۴۰۰۷ نفر مرد و ۱۶۲۹۵۷۰ نفر زن می باشند. ۵۰٫۳۷ درصد از جمعیت استان را مردان و ۴۹٫۶۳  از جمعیت استان را زنان تشکیل می دهند. ۵۷ درصد جمعیت استان ساکن شهر و ۴۳ درصد از جمعیت استان ساکن روستا می باشند.

این استان دارای ۲۳ شهرستان به نام های آمل ، بابل ، بابلسر ، بهشهر ، تنکابن ، جویبار ، چالوس ، رامسر ، ساری ، سوادکوه ، قائمشهر ، گلوگاه ، محمود آباد ، میاندرود، نکا ، نور ، نوشهر، فریدونکنار ، سوادکوه شمالی ، عباس آباد ، سوادکوه شمالی، سیمرغ و کلاردشت و ۵۷ شهر، ۵۷ بخش، ۱۳۲ دهستان و ۳۶۴۵ آبادی می باشد. که در این بین بابل بیشترین جمعیت را در این استان داراست. در لیست زیر می توانید میزان جمعیت هر شهرستان را مشاهده می کنید.

آمل: ۴۰۱۶۳۹
بابل: ۵۳۱۹۳۰
بهشهر: ۱۶۸۷۶۹
تنکابن : ١۶۶١٣٢
رامسر: ٧۴١٧٩
ساری : ۵٠۴٢٩٨
سواد کوه : ۴٣٩١٣
قائم شهر : ۳۰۹۱۹۹
نور : ١٢١۵٣١
نوشهر : ١٣٨٩١٣
بابلسر :۱۳۵۱۹۱
محمود آباد : ٩٨۴٠٧
نکا : ١١٩۵١١
چالوس : ۱۱۶۵۴۲
جویبار : ٧٧۵٧۶
گلوگاه : ۴٠٠٧٨
فریدونکنار : ۶٠٠٣١
عباس آباد ۵٢٨٣٢
میاندورود : ۵۵٠۵٣
سیمرغ : ١٩٣٧۶
سوادکوه شمالی : ٢۴٨٣۴
کلاردشت : ٢٣۶۴٨

مازندران استان طلایی ساخت و ساز

از لحاظ تمدن مازندران قدمتی ۶ هزار ساله دارد و نام این استان با عنوان های طبرستان، تبرستان، تپورستان و تپوران در اسناد تاریخی آورده شده ومردمان این استان به زبان مازندرانی یا زبان تبری و فارسی سخن می‌گویند.

این استان سرسبز و رویایی شمال کشور، با توجه به قرار گرفتن بین کوه و جنگل و دریا دارای آب و هوای معتدل مرطوب و کوهستانی است. داشتن آب و هوای مطلوب از طرفی و جلگه ای و حاصلخیز بودن زمین های این استان از طرف دیگر باعث شده کشاورزی در این استان رونق بگیرد و جمعیت زیادی را در خود جای دهد.

 كشت برنج، پنبه، گندم، جُو، دانه‌های روغنی، مركبات و چای حدود ۳۵۰۰۰۰ هكتار از كل مساحت استان را دربر می‌گیرد. باغداری، پرورش دام و طیور و ماهیگیری نیز در بین مشاغل مختلف وجود دارد و از راه‌های کسب درآمد استان محسوب می‌شود.

معادن گوناگونی نظیر زغال سنگ، فلورین، سُرب، باریت، سنگ آهک و… نیز در این استان وجود دارد. صنایع نساجی، صنایع ماشینی، صنایع غذایی و صنایع ساختمانی نیز در مازندران فعالیت‌های خوبی دارند كه بعضی از آن‌ها مانند صنایع نساجی مازندران، كاله آمل و روغن غنچه صادرات جهانی دارند.

وجود وضعیت شغلی و معیشتی مناسب در این استان باعث شده، علاوه بر جذب جمعیت، سرمایه خوبی نیز در این استان جذب شود. علاوه بر این ها داشتن دریا، کوه، جنگل، آبشار، چشمه و جاذبه های طبیعی و تاریخی زیبای فراوان دیگر این استان را به شدت مورد علاقه گردشگران و مسافران در تمام طول سال کرده و باعث شده این استان در رتبه نخست گردشگری قرار بگیرد.

وجود جمعیت، سرمایه و گردشگر فراوان باعث رونق ساخت و ساز در این استان شده و ساخت اماکن مسکونی و ویلاهای تفریحی و هتل ها را رونق داده و آن را تبدیل به استان طلایی برای ساخت و ساز کرده است. از این رو کار در حوزه لوازم ساختمانی و شیرآلات بهداشتی و اخذ نمایندگی در این حوزه می تواند بسیار سودده و پر رونق باشد.

برای دریافت نمایندگی شیرآلات تهران دوش در مازندران بر روی این لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *