راهنمای خرید شیرآلات

برای خرید شیرآلات بهداشتی با کیفیت باید به جنبه‌های مختلفی مانند جنبه فنی، کاربردی و زیبایی آن دقت کرد. از آنجایی که انتخاب شیرآلات کاری تخصصی و دشوار است، لازم است از راهنمای خرید شیرآلات استفاده کنید تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

در هنگام خرید شیرآلات بهداشتی تنوع سبک‌ها، مواد اولیه و آبکاری‌ها در کنار تنوع قیمت‌ها گیج کننده است. از طرفی شیرآلات جزو لوازمی است که یک بار برای مدت طولانی خریداری‌ می‌شود و در نتیجه بهتر است خرید با دقت و آگاهانه داشته باشیم.

اغلب افراد در زمان خرید شیرآلات سوالاتی از قبیل: در زمان خرید شیرآلات استاندارد به چه نکاتی توجه کنیم؟ شیرآلات با کیفیت را چگونه تشخیص دهیم؟ بهترین جنس شیرآلات کدام است؟ و… را از خود می‌پرسند.

در این مقاله، نکات مهمی در حوزه راهنمای خرید شیرآلات جمع آوری شده است. اگر می‌خواهید بدانید هنگام خرید شیرآلات استاندارد علاوه بر قیمت باید به چه نکات دیگری توجه کرد با ما همراه شوید.

در مقالات قبل به بررسی انواع شیرآلات بهداشتی از نظر جنس بدنه و روکش، ساختار داخلی و ظاهری پرداختیم که با کلیک بر روی لینک‌های زیر می‌توانید آنها را مطالعه کنید.

انواع شیرآلات ساختمانی از نظر عملکرد و ساختار داخلی

انواع شیرآلات بهداشتی از نظر ساختار ظاهری و نحوه کارکرد

انواع شیرآلات بهداشتی بر اساس جنس بدنه

انواع شیرآلات بهداشتی بر اساس جنس روکش

 

شیرآلات یکی از مهم‌ترین اجزای هر ساختمان محسوب می‌شود که روزمره به دفعات از آن ها استفاده می‌کنیم. شیرآلات علاوه بر کاربردی بودن، در نمای ظاهری منزل نیز بسیار تاثیرگذار هستند. بنابراین در انتخاب و خرید شیرالات بهداشتی با کیفیت و زیبا باید دقت کرد.

طراحی، کیفیت آبکاری و پرداخت خوب بدنه شیرآلات از جمله مهم‌ترین عوامل اثر گذار در ظاهر محصول انتخابی شماست. اما تنها زیبایی محصول برای خرید آن کافی نیست. این روزها در هر چیزی می‌توان جنس تقلبی و بی کیفیت تولید کرد.

بیشتر مردم هنگام خرید شیرالات آن را تنها بر اساس شکل ظاهر، انتخاب می‌کنند که این کار اشتباهی است. البته طراحی شیرآلات‌ مهم بوده و به همین دلیل تولید کنندگان نسبت به آن توجه ویژه‌ای دارند.

اما اگر قرار است شیرآلاتی که خریداری می‌کنید دوام خوبی داشته باشد، باید به نکات دیگری نیز هنگام خرید توجه داشته باشیم. بر همین اساس در مطلب راهنمای خرید شیرآلات نکاتی که برای خرید لازم است بدانید و جزو فاکتورهای مهم خرید شیرآلات بهداشتی است را عنوان خواهیم کرد.

در دنیای شیرآلات خانگی به طور عمده ۴ نوع شیر تولید و عرضه می‌شود. شیرآلات آشپزخانه، حمام، توالت و روشویی چهار نوع عمده شیرآلات منزل هستند.

هرکدام از این شیرآلات ویژگی‌های خاص خود را دارند که ما در این مبحث وارد جزئیات نخواهیم شد و تنها به کلیات ویژگی شیرآلات بهداشتی خانگی خواهیم پرداخت.

 

راهنمای خرید شیرآلات

اصولا شیرهای آب در اغلب خانه‌ها، یا مدل «توپی» هستند یا «اهرمی». با این حال، چندین سال است که شیرآلات «اهرمی» حسابی جای خود را باز کرده و از بیشتر خانه‌ها سر درآورده‌اند.

در مراکز فروش شیرآلات، کمتر مغازه‌ای را پیدا می‌کنید که مدل‌های «توپی» را بفروشد. اما شیرآلات مدل اهرمی تنوع زیادی داشته و با هر نرخ و طرحی در بازار پیدا می‌شود.

99 درصد مشتریان وقتی از شیرآبی خوششان می‌آید در ابتدا دسته‌اش را تکان می‌دهند و به اصطلاح آن را امتحان می‌کنند. نکته دقیقا همین جاست: هر چه دسته اهرمی روان‌تر و با فشار کمتر حرکت کند کیفیت بیشتری دارد.

اما بحث کیفیت فقط به دسته شیرآب ختم نمی شود. در ادامه مطلب راهنمای خرید شیرآلات به سایر نکات اصلی می پردازیم:

 

1- جنس بدنه شیرآلات

بدنه شیرآلات استاندارد موجود در بازار، از آلیاژ فلز برنج مرغوب و بدون ناخالصی ساخته می‌شود. این آلیاژ ترکیبی از فلز برنج، روی و سرب می‌باشد.

بر طبق سازمان استاندارد ایران تقریباً 58 تا 60 درصد آن مس و بقیه روی و ناخالصی‌های مجاز می‌باشد. میزان سرب موجود در این آلیاژ، نباید بالاتر از ۲.۵ درصد باشد چرا که برای سلامتی مضر است.

.بهتر است در خرید شیرآلات مدلی خریداری کنید که درآن درصد بسیار ناچیزی سرب به کار رفته باشد. زیرا سرب ماده‌ای سمی بوده که برای سلامتی انسان خطرناک است. علاوه بر این سرب مقاومت کمتری نسبت به برنج دارد و در مقابل عوامل فرسایش محیطی به مرور زمان فرسوده شده و باعث کاهش طول عمر محصول می‌گردد.

اگرچه برخی برندهای متفرقه و سودجو از آلیاژ ضعیف با سرب بالا استفاده می‌کنند که هزینه تولید را کاهش دهند، اما اکثر تولید کنندگان از جمله برند تهران دوش این مورد را رعایت کرده و در ساخت شیرآلات بهداشتی خود کمتر از ۲.۵ درصد سرب استفاده می‌کنند.

برخی دیگر از تولید کنندگان از استیل ضد زنگ برای بدنه شیرآلات‌ خود استفاده می‌کنند. قیمت شیرآلات استیل نسبت به شیرآلات برنجی بیشتر بوده و در زمینه شیرهای لوکس بازار محسوب می‌شوند.

بنابراین یکی از اولین مواردی که بایستی در خرید شیرآلات بهداشتی به آن توجه داشته باشید، جنس بدنه به کار رفته می‌باشد.

 

2- نوع آبکاری شیرآلات

در ادامه مطلب راهنمای خرید شیرآلات به نوع و روش آبکاری انجام شده در شیرالات که یکی ازمعیارهای اساسی کیفیت به حساب می‌آید می‌پردازیم.

اگر شیرآلات با آبکاری مناسبی را انتخاب نکنید، آنها به زودی در معرض رطوبت زیاد و آب، کدر شده و جلای ابتدایی خود را از دست می‌دهند.

برای تولید شیرآلات بهداشتی و آبکاری اتصالات و بدنه آن‌ها به استفاده از عناصر و آلیاژهای مختلفی پرداخته می‌شود. از جمله این موارد می‌توانیم به کروم، نیکل، نیکل براق، برنز جلا دیده، فولاد سفید، سیاه و ضد زنگ اشاره کنیم.

پس از آبکاری نیکل و کروم باید عملیات پرداخت کاری و پولیش یکنواخت و بدون پستی و بلندی و با ضخامت بیش از 20 میکرون بر روی بدنه شیرالات انجام شود. این کار باعث زیبایی، کیفیت و ماندگاری بیشتر محصولات می‌شود.

شیرآلات کروم از معمول‌ترین شیرآلات مورد استفاده می‌باشند و از مقاومت خوبی برخوردار هستند. آبکاری‌های نیکل معمولا تحت عناوین خش دار، استیل ضد زنگ و صدفی در بازار وجود دارند و کمتر براق هستند.

آبکاری‌های نیکل هم مقاوم هستند اما ممکن است جای لکه آب و اثر انگشت بیشتر روی آنها خود را نشان بدهند به همین دلیل روی آنها لایه‌ای از لاک کشیده می شود تا باعث مقاومت آنها گردد.
آبکاری برنز رنگی قهوه‌ای دارند که در این نوع آبکاری نیز برای افزایش مقاومت خوردگی از پوشش لاک استفاده می‌شود.

همچنین آبکاری‌های طلایی به روش PVD)) و شیرآلات رنگی مانند صورتی، قرمز، سفید، مشکی و… با بهره‌گیری از تکنولوژی الکترواستاتیک به بازار عرضه می‌شوند. روکش‌های اپوکسی چرک، اثر انگشت و لکه آب را به خود جذب نمی‌کنند و برای دکوراسیون‌های مینیمال و خاص انتخابی ایده آل هستند.

جهت اطمینان از کیفیت آبکاری و ضخامت مناسب لایه نیکل و کروم شیرآلات باکیفیت بالا، تست‌هایی مانند سالت اسپری و کراس کات بر روی شیرآلات انجام می‌گیرد. تا جایی که امکان دارد اطمینان حاصل کنید که شیرآلات مورد نظر شما این تست‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.
یکی از عواملی که راحت‌تر به چشم می‌آید، کیفیت بالای پرداخت شیرآلات است. اگر در نور مناسب به سطح شیر نگاه کنید نباید روی آن “موج” دیده شود. در غیر این صورت پرداخت شیرآلات از دقت کافی برخوردار نبوده است.

 

3- مشخصات فنی شیرآلات

علاوه بر کیفیت مواد اولیه شیرآلات، ملزومات و قطعات بکار رفته در داخل شیر نیز باید الزامات فنی استاندارد را دریافت کرده باشند. در ادامه با راهنمای خرید شیرآلات و مشخصات فنی شیرآلات بهداشتی همراه ما باشید.

اجزای داخلی نظیر کارتریج، شلنگ‌های آبرسانی، واشر و اورینگ و دیگر قطعات باید استاندارد و مرغوب باشد. مرغوب بودن قطعات جانبی به طول عمر محصول می‌افزاید و در دراز مدت باعث رضایت مندی مشتریان می‌شود.

به طور مثال سوپاپ، واشر و پیچ و مهره‌های به کار رفته در با کیفیت‌ترین شیرآلات نیز باید استاندارد لازم برخوردار باشند.

ماشین‌کاری خوب نیز از دیگر مواردی است که در بلند مدت تاثیر خود را در کیفیت شیرآلات نشان می‌دهد. مثلاً در شیرهای اهرمی محل نشیمن کارتریج بایستی کاملاً تخت باشد که بعضاً به دلیل کُند شدن ابزار تراشکاری و تیز کردن چندباره آن، این نشیمن به صورت مخروطی نا محسوس در می‌آید که در عمر آب‌بندی کارتریج تاثیر می‌گذارد.

نکته دیگر اینکه توصیه می‌شود هنگام خرید شیرآلات بهداشتی به نوع کارتریجی که شیرآلات‌ دارد، توجه کنید .اگر می‌خواهید از چکه نکردن شیرآلات خود مطمئن باشید، شیرآلاتی با کارتریج سرامیکی تهیه کنید.

نسل جدید شیرآلات اهرمی استاندارد، با کارتریج سرامیکی مشکلات آب‌بندی را حتی در بلند مدت تقریبا به صفر رسانده است.

البته کارتریج‌های دیگر تا چند سال قطره‌ای آب از خود پس نمی‌دهند، اما به هیچ عنوان از دوام کارتریج‌های سرامیکی برخوردار نیستند. همچنین قیمت شیرآلاتی که دارای کارتریج سرامیکی هستند تقریبا هم اندازه دیگر انواع کارتریج است.

سایز کارتریج در بازار به صورت ۳۵ و ۴۰ میلیمتر می‌باشد. اگر فشار آب در ساختمان شما پایین است، باید شیری با کارتریج بزرگتر خریداری کنید. بنابراین فراموشتان نشود که در هنگام خرید شیرآلات به سایز کارتریج نیز توجه کنید.

 

4- رنگ و طراحی شیرآلات

دکوراسیون خانه شما بیانگر سبک خاص شماست. شیرآلاتی که انتخاب می‌کنید باید با رنگ کلی دکوراسیون آشپزخانه، دستشویی، حمام و… هماهنگی داشته باشد.

بنابراین قانون اولی که در انتخاب شیرآلات باید در نظر بگیرید این است که رنگ شیرآلات با دکوراسیون داخلی و اجزای منزل مثلا کابینت آشپزخانه هماهنگ باشد.

چرا که در صورت عدم هماهنگی نتیجه مطلوبی به دست نمی‌آید. اما اگر قصد دارید که به طور کلی محل خود را بازسازی کنید، در انتخاب نوع پوشش و آبکاری شیرآلات‌ آزادی بیشتری خواهید داشت.

رنگ و لعاب شیر آب‌ها فقط به استیل ساده و مات یا سفید و سیاه ختم نمی‌شود و بسته به طرح و برند، در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند.

رنگ‌های مانند طلایی، برنزی، مسی، سبز زیتونی، رز گُلد و… که البته در بین محصولات یک برند انواع مسی، طلایی و زیتونی نرخ بالاتری دارند.

اگر رنگ به صورت ترکیبی کار شده باشد، مثلا سفید و طلایی، می‌تواند از نمونه تمام طلایی آن گران‌تر باشد. جدای از سلیقه خریدار و بحث هماهنگی رنگ با محیطی که شیر در آن کار گذاشته می‌شود، عوامل دیگری نیز در انتخاب رنگ اهمیت دارند.

مثلا تاثیر لکه‌ها! آب بسیاری از مناطق ایران املاحی دارد که پس از خشک شدن ظاهر نازیبایی به شیرآلات می‌دهد و به مرور زمان رنگ آن‌ها را حسابی کدر می‌کند.

اگر انتخاب خریدار یک ست طلایی باشد کار به مراتب سخت‌تر می‌شود. چرا که این رنگ‌ها حتی اثر انگشت را هم به وضوح نشان می‌دهند. یک راه مقابله با این مشکل، انتخاب مدل‌های سفید است که به راحتی با یک ابر تمیز می‌شوند و لکه آب را نشان نمی‌دهند.

 

5- صرفه جویی در مصرف آب

با توجه به بحران کمبود آب در ایران و اهمیت مصرف بهینه آن، برای کاهش مصرف آب در تولید نسل جدید شیرآلات از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. استفاده شیرآلات با کیفیت و کم مصرف می‌توانند نقش مهمی در حفظ منابع آب داشته باشند.

مهمترین عامل کاهش مصرف آب در شیرآلات، پرلاتورها هستند که می‌توانند حتی تا 90% باعث صرفه‌جویی در مصرف آب شوند.

همینطور سردوش‌های حمام که مجهز به تکنولوژی ترکیب آب و هوا هستند نیز در صرفه جویی کمک شایانی می‌کنند. مورد دیگر استفاده از کارتریج مرغوب و استاندارد در تولید شیرآلات می‌باشد.

می‌توان نرخ جریان آب را با مقیاس دبی اندازه‌گیری نمود که نشان دهنده مصرف آب بر حسب لیتر در دقیقه است. کارتریجی که دبی آن 14 لیتر در دقیقه است مصرف بهینه‌تری نسبت به کارتریجی با دبی 22 لیتر در دقیقه دارد.

 

6- نصب آسان شیرآلات

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام نصب شیرآلات با تعداد زیادی پیچ و مهره روبرو شده باشید. یکی از مواردی که در نظر گرفتن آن خالی از اهمیت نیست قابلیت نصب آسان، برای ایجاد سهولت در نصب شیرآلات و امکان انجام این کار توسط افرادی با حداقل دانش فنی است.

قابلیت نصب شیرآلات به صورت آسان به ویژه برای تاسیسات کاران، نصاب‌ها و کسانی اهمیت دارد که خودشان تمایل به نصب شیرآلات در منزل را دارند.

 

7- گارانتی شیرآلات

ضمانت و خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید شیرآلات استاندارد باید به آن توجه داشت. حتی شیرآلات ارزان استاندارد و با کیفیت مورد نظر شما در هنگام خرید باید گارانتی امضا شده و با تاریخ معتبر داشته باشند.

همچنین تمامی محصولات تهران دوش دارای پنج سال گارانتی تعویض بدون شرط (تنها آسیب دیدن بر اثر ضربه و اسید شامل گارانتی نمی شود) در کنار پانزده سال خدمات پس از فروش دارد، که این نشان دهنده کیفیت بالای شیرآلات برند تهران دوش می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *