روش‌های تمیز کردن شیرآلات طلایی

روش‌های تمیز کردن شیرآلات طلایی بسته به نوع روکشی که در آن به کار رفته متفاوت است. برای تمیز کردن این شیرآلات چند روش کاربردی و آسان وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

شیرآلات طلایی

شیرآلات طلایی ظاهری زیبا و لوکس به محیط خانه داده و یکی از اجزایی هستند که تزیین و دکور خانه را بسیار تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. برای حفظ این ظاهر زیبا، تمیز و براق نگه‌داشتن شیرآلات طلایی اهمیت زیادی دارد.

شیرآلات طلایی در خانه به سرعت لک و کثیف می‌شوند، چرا که آن‌ها از جمله وسایلی هستند که به صورت روزانه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه وجود لک و رسوب روی آن‌ها یکی از موارد اجتناب‌ناپذیر است.

از معایب شیرآلات طلایی براق می‌توان دیده شدن کوچک‌ترین لک و اثر انگشت روی آن اشاره کرد که البته با انتخاب شیرآلات طلایی مات این مشکل تقریباً برطرف می‌شود.

امروزه اغلب هر دو نوع آبکاری طلایی براق و طلایی مات به روش PVD انجام می‌شوند که مقاوم‌ترین نوع پوشش را پدید می‌آورد. کیفیت و دوام به عنوان مهم‌ترین مزیت شیرآلات طلایی در نظر گرفته می‌شود.

اما باید تمیز کردن شیرآلات طلایی را به کمک روش‌های اصولی انجام داد، زیرا به علت وجود برخی مواد شیمیایی در پاک کننده‌های تجاری روکش شیرآلات طلایی به این مواد واکنش نشان داده و آبکاری شیرهای زیبا و مجلل شما از بین رفته و رنگی مایل به سیاه و یا کدر پیدا خواهد کرد.

اما برای این مشکل راه حل‌های بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و نحوه تمیز کردن شیرآلات طلایی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در ادامه از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن این شیرآلات نام می‌بریم.

تمیز کردن شیرآلات طلایی

مواد طبیعی و شوینده‌های بهداشتی از جمله موادی هستند که می‌توانید با آن‌ها کار تمیز کردن این شیرآلات را انجام دهید.

نکته‌ای که برای استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد این است که هنگامی که از وایتکس و جوهر نمک برای این کار استفاده می‌کنید، ممکن است باعث تغییر رنگ و آسیب به آبکاری شیرآلات شوید.

بنابراین برای تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌توانید از روش‌های طبیعی استفاده کنید و شیرآلات منزل خود را با استفاده از آن‌ها تمیز کنید.

بهترین روش تمیزکردن شیرهای طلایی براق و طلایی مات، استفاده از حوله‌ای نخی و تمیز جهت خشک کردن آن به صورت روزانه است تا رسوب بر روی آن تشکیل نشود. می‌توانید همیشه یک‌پارچه و یا حوله‌ای تمیز و نرم را در کنار شیرآلات خود قرار دهید و از آن برای تمیز کردن روزانه استفاده نمایید.

برای تمیز کردن روزمره شیرآلات طلایی 3 گزینه مهم و اساسی وجود دارد که عبارت‌اند از:

به صورت روزانه شیرآلات خود را با دستمالی مناسب و لطیف تمیز کنید.

حداقل هفته‌ای یکبار از آمونیاک و دستمال برای تمیز کردن شیر استفاده کنید.

اسپری مخصوص شیرآلات طلایی بهترین گزینه برای تمیز کردن این رنگ از شیرها است. به اندازه کافی از این محلول روی شیرهای منزلتان اسپری کنید و به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس می‌توانید با دقت سطوح را شستشو داده و با پارچه‌ای نرم آنها را تمیز و خشک کنید.

در صورتی که شیرآلات طلایی ساختمان شما قدیمی هستند و دچار رسوب گرفتگی شده‌اند. حوله‌ای نرم و نخی را در محلول سرکه و آب بخیسانید. بسته به میزان رسوب و سختی آن، حوله را برای مدت 15 تا 20 دقیقه به دور شیر بپیچانید. سپس شیر را آبکشی و خشک نمایید. این روش برای شیرآلات طلایی براق و طلایی ماتی که به روش PVD آبکاری شده‌اند، مناسب است.

اگر آبکاری طلایی به روش PVD انجام نشده باشد، در اثر تمیز کردن با سرکه ممکن است شیر آب دچار آسیب گردد. اگر از روش آبکاری شیرآلات خود مطمئن نیستید، بهتر است از محلول آب و صابون و یا اسپری‌های مخصوص شیرآلات طلایی استفاده کنید که طی 10 تا 20 دقیقه شیرآلات طلایی شما را براق می‌سازند.

تمیز کردن شیرآلات طلایی با مواد طبیعی

اگر علاقه‌مند هستید که کار تمیز کردن شیرآلات خود را با مواد طبیعی انجام دهید، در ادامه به 3 مورد از نحوه تمیز کردن شیرآلات طلایی با استفاده از مواد طبیعی می‌پردازیم:

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین ماده‌ای است که می‌توانید با استفاده از آن علاوه بر تمیز کردن شیرآلات طلایی کار تمیز کردن سینک، اجاق گاز و… را نیز انجام دهید.

استفاده از سرکه

برای تمیز کردن شیرآلات طلایی با استفاده از سرکه بهتر است گرد و خاکی که بر روی سطح شیرآلات وجود دارد را تمیز کنید. هنگام استفاده از سرکه بهتر است عجله نکنید چرا که 24 ساعت بعد تأثیر آن را بر روی سطح مورد نظر مشاهده خواهید کرد.

شیرآلات کروم و طلا از جمله مواردی هستند که می‌توانید برای تمیز کردن آن‌ها از سرکه استفاده کنید. اما استفاده از سرکه برای شیرآلاتی که از جنس آهن و نیکل هستند توصیه نمی‌شود.

توجه کنید افراد دارای پوست حساس برای تمیز کردن شیرآلات با استفاده از سرکه بهتر است، این کار را با استفاده از دستکش انجام دهند تا دچار مشکلات پوستی نشوند.

استفاده از آب و صابون

از دیگر موادی که می‌توان برای تمیز کردن شیرآلات از آن استفاده کرد آب و صابون است. نحوه تمیز کردن شیرهای طلایی با استفاده از آب و صابون به این صورت است که با استفاده از یک اسفنج آغشته به آب و صابون می‌توانید سطح شیر مورد نظر خود را شستشو دهید.

یا اینکه صابون را به صورت رنده شده در یک ظرف نگهداری کنید و هر بار برای تمیز کردن سطح شیرآلات مورد نظر از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *