شیرآلات اهرمی چیست؟

شیرآلات اهرمی نوعی از شیرآلات بهداشتی ساختمانی هستند که به سرعت جای شیرهای قدیمی را گرفته‌اند و بخاطر راحتی و سهولتی که در استفاده دارند و لوکس بودن آن  موجب جلب سلیقه اکثر مردم شده است.

در دو مقاله قبل به این موضوع پرداختیم که کارتریج شیرآلات چیست؟ و نحوه تعویض کارتریج شیرآلات چگونه است؟ در این مقاله نیز شما را اندکی با شیرآلات اهرمی و برخی از مزایا و معایب آن آشنا می‌کنیم.

 

شیرآلات اهرمی چیست؟

شیرآلات اهرمی یا شیرآلات کارتریجی به حدی متداول است که حتما بدون اینکه متوجه باشید تعداد بسیاری از آن را در هر جایی دیده‌اید.

شیرآلات اهرمی (کارتریجی)، نسل جدیدتری از شیرآلات است که ضمن سهولت عملکرد، کاربرد و دوام بیشتری نسبت به شیرآلات کلاسیک دارد.

همچنین امروزه این شیرآلات به دلیل زیباتر بودن و قابلیت آن‌ها در مصرف کمتر آب و مقاومت آنها در برابر خرابی رواج بیشتری پیدا کرده‌اند.

شیرآلات اهرمی بر خلاف شیرهای کلاسیک که دو دسته (دستگیره) دارند، تنها یک اهرم کنترل جریان آب دارد. با بالا بردن اهرم، شیر آب باز و با پایین آوردن آن بسته می‌شود. چرخاندن اهرم به سمت چپ، باعث گرم شدن آب و چرخاندن آن به سمت راست باعث سرد شدن آب می‌گردد.

کارتریج ها در اندازه های 25، 35، 40 و 45 موجود می باشند و همانطور که پیداست خروجی آب مثلاً در کارتریج ۴۰ بیشتر از ۳۵ می‌باشد.

 

شیرهای اهرمی چگونه عمل می‌کنند؟

همانطور که گفتیم شیرهای اهرمی بر خلاف مدل‌های کلاسیک که دو دسته برای کنترل جریان و دمای آب دارند، تنها یک اهرم دارند.

در شیرآلات اهرمی دو جریان آب سرد و گرم از لوله به مرکز شیر می‌رسند و از قطعه‌ای به نام کارتریج عبور می‌کنند. کارتریج از یک دسته، دو سطح سرامیکی صیقلی که به صورت آب بندی شده روی هم قرار گرفته‌اند و پایه‌های نگهدارنده کارتریج تشکیل شده است.

در واقع به طور خلاصه می‌توان گفت هر دو جریان آب سرد و گرم در مرکز شیر اهرمی به هم می‌رسند و پس از عبور از کارتریج یک جریان واحد، با فشار و دمای مورد نظر کاربر، از آبریز شیر خارج می‌شود.

با بالا بردن اهرم آب وصل شده و با پایین آورده آن جریان آب قطع می‌شود. همچنین اگر اهرم را به سمت چپ بچرخانید آب گرم خواهد شد. هرچقدر اهرم را بیشتر به سمت چپ بچرخانید جریان آب گرم‌تر خواهد شد و اگر اهرم را به سمت راست بچرخانید آب سردتر می‌شود.

دسته کارتریج در درون شیر اهرمی به وسیله دسته شیر اهرمی کنترل می‌گردد و دو سطح سرامیکی آب بندی شده، دارای سه مجرای جداگانه هستند که یکی ورودی آب سرد، دیگری ورودی آب گرم و سومی خروجی آب به سمت علمک است.

با حرکت دسته کارتریج، سرامیک‌ها به طریقی روی هم حرکت می‌کنند که مجراهای ورودی آب گرم و سرد، بسته و باز می‌شوند.

در نتیجه میزان ورود آب سرد و گرم به کارتریج و نسبت آنها تغییر کرده و یک جریان واحد با دمای مورد نظر از خروجی سوم به آبریز شیر هدایت می‌گردد.

به غیر از مجراهای سه گانه فوق (سرد، گرم و خروجی به سمت آبریز) آب از مسیر دیگری نمی‌تواند عبور کند و کارتریج از بقیه نقاط کاملاً آب بندی می‌باشد. درکف کارتریج نیز اورینگی تعبیه شده که با نشستن در کف بدنه شیر، باعث آب بندی سوراخ‌های ورودی آب به کارتریج می‌شوند.

 

ساختار شیرآلات اهرمی

شیرهای اهرمی نسبت به شیرآلات بهداشتی کلاسیک اجزا و قطعات کوچک‌تر و بیشتری دارند. در واقع ساختار شیر اهرمی نسبت به نوع کلاسیک پیچیده‌تر است.

در شیرهای اهرمی آب سرد و گرم هر دو، تا بدنه شیر بالا آمده سپس آب وارد دایورتر می‌شود. دایورتر دقیقاً زیر کارتریج قرار دارد. در قسمت بالای کارتریج نیز چند آب بند وجود دارد. این آب بندها مانع از خروج آب از بالای اهرم می‌شوند.

بین اهرم و کارتریج نیز چندین صفحه سرامیکی تعبیه شده تا اهرم به راحتی و بدون ساییدگی حرکت کند.

 

مزایای شیرهای اهرمی

در شیر ظرفشویی با استفاده از شیرآلات اهرمی به سادگی می‌توان ورودی و خروجی آب را تنظیم کرد و همچنین میزان فشار آب گرم یا آب سرد به سادگی قابل تنظیم می‌باشد.

همچنین به خاطر اینکه فضای کمتری اشغال می‌کند، استفاده از آن باعث می‌شود که فضای بیشتری بر روی سینک ظرفشویی خالی بماند. این مزیت هم موجب نظم بخشیدن به سینک ظرفشویی است و هم موجب شست و شوی راحت‌تر سینک می‌شود.

در شیر دوش حمام نیز می‌توانید میزان خروج آب را در چندین درجه مختلف تنظیم بگردانید و همچنین ارتفاع دوش‌ها هم در این نوع شیرآلات قابل تنظیم می باشند.

با نصب این شیر آلات می توانید زیبایی دو چندانی را به آشپزخانه خود ببخشید. شیر آلات اهرمی در رنگ های مختلف قابل سفارش است حتی رنگ‌های غیر معمول مانند قرمز و آبی. شیرآلات به رنگ طلایی معمولا طرفداران خاصی دارد که با نصب آن می‌توان حس لوکس بودن را به منزل داد.

نصب شیرآلات اهرمی همچنین موجب صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. حتما تا به حال با شیرآلات معمولی کار کرده‌اید. زمانی که می‌خواهید شیر را ببندید، باید چند دور آن را بچرخانید که این کار چند ثانیه طول می‌کشد و در طی این زمان، همچنان آب در حال مصرف شدن است که این باعث هدر رفتن آب می‌شود.

اما در مقابل شیرآلات اهرمی با یک اهرم باز و بسته می‌شوند، این کار خیلی سریع انجام می‌شود و از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این‌ها در شیرآلات معمولی از واشر استفاده می‌شود، واشر استفاده شده دوام زیادی ندارد و زود دچار خرابی می‌شود و بر اثر خرابی آن، شیر استفاده شده چکه می‌کند.

اما در مقابل برای ساخت  شیرآلات اهرمی به جای واشر از یک نوع دیسک استفاده شده است که باعث بالا رفتن انعطاف پذیری شیر می‌شود و به دلیل همین انعطاف پذیری، شیر دوام بالایی دارد و خیلی دیر خراب می‌شود.

در کل شیرآلات اهرمی ساختمانی دارای مزایای بسیاری نسبت به شیرآلات قدیمی‌تر می‌باشند.

 

معایب شیرآلات اهرمی

طبیعی است که هر محصول تولیدی در کنار مزایا و کاربردهایی که دارد یک سری معایب هم داشته باشد. شیرآلات اهرمی با اینکه مزیت‌های خیلی زیادی را هم نسبت به شیرآلات قدیمی دارند، اما یک سری مشکلات جزئی هم دارد که در زیر به طور مختصر به آن‌ها می‌پردازیم.

  • مشکل در تنظیم کردن دمای آب سرد و گرم در شیرآلات اهرمی
  • در صورت ایراد پیدا کردن دیسک استفاده شده در شیرآلات اهرمی، ممکن است شیر چکه کند و یا نشتی دهد.
  • برخی از شیرآلات اهرمی پس از مدتی ممکن است به صورت خودکار، دسته‌ی اهرمی آن‌ها بیش از حد سفت و یا شل شوند.
  • گاهی ممکن است فشار آب در این شیرآلات راضی کننده نباشد.

 

یک پاسخ

  1. گاهی با اینکه اهرم کاملا سمت آب گرم است اما آب سرد به دلایل مختلف قاطی آب گرم میشه و دمای خروجی آب دوش را پایین میاره و آب ولرم میشه این اتفاق حتی برای شیرهایی که به تازگی نصب شدن هم ممکنه بیفته که به هرحال باید به فکر تعویض قطعاتش بود که مشکل برطرف بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *