آیا شیرآلات ارزان بی‌کیفیت هستند؟

قیمت شیرآلات

اکثر ما وقت خرید شیرآلات بهداشتی، تنها به برند و قیمت شیرآلات توجه می‌کنیم. هر چند این دو نکته بسیار مهم است، ولی موارد دیگری مانند جنس، کیفیت و گارانتی شیرآلات هم بسیار مهم بوده و باید حتما در نظر گرفته شوند. در این مطلب قصد داریم به بررسی و ارتباط دو نکته مهم در خرید شیرآلات یعنی ارتباط کیفیت و قیمت شیرآلات با هم بپردازیم. تا با جزئیات بیشتری از شیرآلات آشنا شوید و خریدی آسان را تجربه کنید.

هیچ ارزانی بی‌علت نیست

همان‌طور که از قدیم‌الایام گفته‌اند، هیچ ارزانی بی‌علت نیست. هر چند که بعضی از گرانی‌ها هم از حد انصاف گذشتن است. مثلا بعضی از برندها تنها به دلیل اینکه برند شناخته شده‌ای هستند یا به دلیل وارداتی بودن شیرآلات، کالای خود را با قیمت بسیار بالا عرضه می‌کنند. در حالی که برندهای دیگری با همان کیفیت و با قیمت مناسب‌تر تمام نیاز خریداران را در حوزه شیرآلات بهداشتی فراهم می‌کنند.

البته در بسیاری از مواقع هم پیش می‌آید که کیفیت شیرآلات عرضه شده از قیمت عرضه شده آن پایین‌تر است، که این موضوع برای خریدار بسیار ناراحت کننده بوده؛ بنابراین پیش از توجه به قیمت یا برند به کیفیت شیرآلات در هنگام خرید دقت کنید.

هر چند که بنا به عرف بازار برای تشخیص کیفیت شیرآلات بهداشتی، معمولا شیر آب را با دست سبک سنگین کرده و کیفیت آن را با سبک یا سنگین بودن وزن آن تشخیص می‌دهند. اما لزوما با مشاهده ظاهر و یا وزن کردن شیرآلات با دست کیفیت آن قابل تشخیص نیست. بلکه به المان‌های دیگری نیز در انتخاب شیرآلات بهداشتی باید دقت کرد، که در ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم.

نکات خرید شیرآلات

وزن شیرآلات، در واقع نشان دهنده میزان مواد اولیه به کار رفته در تولید شیر و عامل مهمی در تعیین قیمت شیرآلات است؛ اما سنگین بودن شیرآلات، به تنهایی نشان دهنده کیفیت بالا نیست. بلکه استاندارد بودن مواد اولیه، مهم‌ترین عامل در تعیین کیفیت شیرآلات است.

طیف قیمت شیرآلات بهداشتی چه اهرمی، چه کلاسیک و چه شیرآلات لوکس، از ارزان تا گران متغیر است. در نتیجه این شما هستید که باید با توجه به بودجه، نیاز و کاربرد مدنظر خود، به صورت منطقی و مناسب خرید شیرآلات را  انجام دهید.

معمولاً اولین عاملی که بعد از ظاهر شیرآلات ساختمانی توجه خریداران را جلب می‌کند، قیمت شیرآلات است. اما در هنگام خرید شیرآلات ساختمانی و بهداشتی، عوامل دیگری هم اهمیت دارد که باید به آن توجه کنید. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

گارانتی شیرآلات بهداشتی: گارانتی معتبر خیال خریداران را از دردسرهای بروز اشکالات احتمالی در شیرآلات راحت می‌کند.

لازم به ذکر است، تمامی محصولات تهران دوش دارای پنج سال گارانتی تعویض بدون شرط (تنها آسیب دیدن بر اثر ضربه و اسید شامل گارانتی نمی‌شود) در کنار پانزده سال خدمات پس از فروش دارد، که این نشان دهنده کیفیت بالای شیرآلات برند تهران دوش می‌باشد.

جنس استاندارد شیرآلات: شیرآلات برنجی از رایج‌ترین انواع شیرآلات هستند که دامنه قیمتی گسترده‌ای دارند. شمش برنج استاندارد، باید 58 تا 60 درصد مس و 38 درصد روی و زیر 2.5 درصد سرب داشته باشد. شیرآلات برنجی دوام بالایی دارد و برای سلامتی هیچ گونه خطری ایجاد نمی‌کند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت شیرآلات بهداشتی

عوامل مختلفی هستند که باعث می‌شود، قیمت شیرآلات بهداشتی گران‌تر یا ارزان‌تر شوند. در ادامه به طور مختصر به برخی از این عوامل می‌پردازیم، تا ببینیم علت ارزان بودن برخی از شیرآلات بی‌کیفیت چیست؟

ضخامت بدنه:

شیرآلات بهداشتی دارای یک بدنه اصلی معمولا از جنس برنج است. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در بازار محصولات کاملا مشابه هم ببینید، که وزن یکی کمتر از دیگری است.

یکی از علت‌های معمول تفاوت وزن شیرآلات این است که، هنگام ساخت شیر ضخامت تنه آن را کمتر می‌کنند و در نتیجه ضخامت بدنه شیر نازک‌تر از شیرهای مشابه خود می‌شود.

کم کردن ضخامت بدنه شیرآلات بهداشتی، باعث پایین آمدن کیفیت محصول شده و پس از مدتی مشکلاتی را به وجود می‌آورد. به طور مثال با سرد و گرم شدن آب، بعد از مدت کوتاهی شیر شروع به ترکیدن و آب دادن از بدنه می‌کند.

میزان سرب:

مورد دیگری که بر روی قیمت شیرآلات مؤثر است، میزان سرب مورد استفاده در بدنه است. همان‌طور که در بالا گفتیم حداکثر سرب استفاده شده در شیرآلات باید 2 و نیم درصد باشد.

ولی در شیرآلات بی‌کیفیت این میزان ممکن است به 3، 4 و یا حتی 5 درصد هم برسد. این عدم رعایت استاندارد در پایین آوردن قیمت شیر مؤثر خواهد بود، اما باعث می‌شود شیر از حالت استاندارد و با کیفیت خارج شده، که برای سلامتی بسیار مضر بوده و درصد بالای سرب سرطان‌زاست.

آبکاری:

مورد دیگری که در کاهش قیمت شیرآلات مؤثر است، مرحله آبکاری و پولیش شیرآلات است. پولیش یا به اصطلاح عامیانه پرداختکاری سطح (Surface finishing) به معنی صاف و براق کردن و اعمال تغییرات مشخص در سطوح مواد تولید شده می‌باشد که باعث بهبود ظاهر آن مواد می‌شود.

پرداختکاری یکی از مهم‌ترین مراحل تولید شیرآلات بهداشتی می‌باشد که اغلب به منظور بهبود ظاهر و ترشوندگی، جلوگیری از خوردگی و مقاومت در مقابل سایش و تغییر شکل، افزایش مقاومت شیمیایی، تغییرمقاومت ویژه و رسانندگی الکتریکی، ایجاد سختی و مقاومت در برابر سایر نقص‌های سطوح و کنترل اصطکاک سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آبکاری بدنه شیرآلات بهداشتی بر اساس استاندارد باید 12 میکرون باشد. ولی برخی از کارخانجات با کاهش ضخامت آبکاری شیرآلات بهداشتی قیمت شیرآلات را کاهش می دهند. اما این کاهش ضخامت آبکاری از استحکام و مقاومت شیر می‌کاهد و باعث می‌شود شیر در مدت زمان کوتاه‌تری فرسوده و خراب شود.

قطعات شیرآلات:

قطعات داخلی شیر آب از دیگر مواردی است که بر قیمت شیرآلات تأثیر می‌گذارد. در این مرحله نیز می‌توان با استفاده از قطعات غیر استاندارد قیمت نهایی شیرآلات را کم کرد.

به عنوان مثال، شیلنگ‌های رابطی که در روشویی و ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای استاندارد خاصی هستند و لزوما باید جنس شیلنگ از نوع پکس باشد. پکس پلیمری است گرما سخت که پس از طی مراحلی به نام شبکه‌ای شدن و پیدایش تغییرات ساختاری از پلی‌اتیلن سنگین به دست می‌آید.

لوله‌های پکس (pex) در سیستم‌های لوله‌کشی سرد و گرم بهداشتی ساختمان، لوله‌کشی سیستم گرمایشی و سرمایشی (رادیاتور – فن کویل)، لوله‌کشی سیستم تابشی (گرمایش از کف و ذوب برف) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورت استفاده از شیلنگ‌های غیر استانداردی که جنس لاستیک آنها غیر از پکس باشد، می‌توان قیمت نهایی شیر را کاهش داد. اما استفاده از شیلنگ‌های غیر استاندارد باعث می‌شود طعم و رنگ آب تغییر کرده و آب رو به کدری برود. همین امر کیفیت نهایی شیرآلات را پایین آورده و آن را غیر استاندارد می‌کند.

مورد دیگری که در کیفیت و در نهایت قیمت شیر آب تأثیر می‌گذارد، استفاده از سیم غیر استاندارد برای بافت دور شلنگ پکس است. به طور استاندارد باید جنس سیم از استیل 304 باشد. اما در بعضی از کارخانجات از آلومینیوم برای سیم بافت دور شلنگ استفاده می شود که این کار شلنگ را غیر استاندارد کرده و ممکن است افزایش فشار آب باعث ترکیدن و پارگی شلنگ شود.

علم شیرآلات:

مورد بعدی که بر کیفیت و در نتیجه بر قیمت شیرآلات بهداشتی تأثیر می‌گذارد، علم شیر ظرفشویی است. علم شیر ظرفشویی به طور استاندارد باید از جنس برنج باشد. در صورتی که در شیرآلات غیر استاندارد معمولا از استیل و یا حتی آهنی که رنگ استیل بر روی آن زده شده استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود قیمت شیر به یک سوم کاهش پیدا کند، اما بعد از مدتی علم شیرظرفشویی شروع به زنگ زدن کرده و کیفیت خود را از دست دهد.

کارتریج:

کارتریج در واقع قلب تپنده شیرآلات محسوب می‌شود. به طور استاندارد کارتریج‌های شیرآلات بهداشتی در مصارف خانگی طول عمر 5 ساله دارند. اما استفاده از کارتریج‌های غیر استاندارد که ارزان‌تر هستند، باعث می‌شود این قطعه مهم و حیاتی عمر کمتری داشته باشد و به سرعت فرسوده و خراب شوند.

همچنین در موارد فراوان دیگری مانند استفاده از قطعات جانبی غیر استاندارد و بی‌کیفیت در دیگر بخش‌های شیر، استاندارد نبودن مرحله مونتاژ، مرحله بسته‌بندی و… در شیرآلات غیر استاندارد می توانند هزینه تولید را کاهش دهند که همه این موارد شیرآلات را از حالت استاندارد خارج می کند.

شیرآلات تهران دوش

برند تهران دوش در تمام مراحل تولید شیرآلات بهداشتی، مو به مو تمام موارد استاندارد را به طور دقیق رعایت کرده و شیرآلاتی با کیفیت، مقاوم و کاملا استاندارد با طول عمری بالا به بازار عرضه می‌کند.

برای نمونه در خط تولید تهران دوش، در مرحله مونتاژ در صورتی که بدنه یکی از شیرآلات دچار ایرادی باشد به عنوان مثال خط ریزی روی بدنه وجود داشته باشد. در خط تولید این بدنه مردود اعلام شده و به پروسه ذوب و تولید مجدد برگشت داده می‌شود.

در انتها باید گفت برای اینکه یک شیر باکیفیت قابل قبول داشته باشیم، باید الزامات استاندارد را رعایت کنیم؛ البته باید بدانیم که با رعایت الزامات استاندارد، در واقع حداقل کیفیت لازم را در شیرآلات بهداشتی خواهیم داشت.

اما متاسفانه باید بگوییم در شیرآلات بی‌کیفیت همین حداقل الزامات استاندارد هم رعایت نشده و به همین دلیل دارای قیمت ارزان‌تری هستند. اما در مقابل طول عمر کوتاه‌تری دارند و ممکن است در طی چند هفته تا چند ماه شیر خراب شده و شروع به آب دادن کند.

شیرآلات تهران دوش افتخار دارد، با رعایت تمامی الزمات استاندارد، با کیفیت ترین شیرآلات و زیباترین طراحی‌های لوکس و به روز را به بازار عرضه کند. برای دیدن انواع مدل‌های شیرآلات بهداشتی تهران دوش بر روی لینک‌های پایین کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *