نصب شیر اهرمی ظرفشویی و آموزش کامل نصب آن

اگر شما به هر دلیلی نیاز به نصب شیر اهرمی ظرفشویی پیدا کردید، ممکن است دلتان بخواهد خودتان این کار را بکنید و هزینه‌ی نصاب ندهید. اگر کار کردن با آچار برای شما سخت نیست، احتمالا بتوانید به راحتی این کار را خودتان انجام دهید.

تعویض و نصب شیر ظرفشویی

عمر مفید شیرآلات بهداشتی معمولا 10 سال تخمین زده می‌شود و بعد از آن ممکن است شروع به فرسوده شدن کنند. شیرآلات ساختمانی بنا به نوع و کیفیت آلیاژ ساخت ممکن است بر اثر استفاده زیاد یا قدیمی بودن دچار مشکلات یا خرابی‌هایی مانند کدر شدن، از بین رفتن آبکاری، گرفتگی یا نشت آب نیاز به تعویض داشته باشند. البته شاید هم شما تمایل داشته باشید ظاهر و دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید و از شیرآلات لوکس و جدید استفاده کنید. یا حتی لازم ببینید برای صرفه جویی در مصرف آب بخواهید شیرآلات منزل خود را به روز کنید.

برای خرید شیر ظرفشویی جدید لازم است به نکاتی مانند: نشان استاندارد، سایز و ارتفاع مناسب با سینک، مقدار فشار آب خروجی، راحتی باز و بسته شدن شیر آب گرم و سرد علاوه بر زیبایی آن توجه کنید. نکته‌ی دیگری که باید آن را بدانید این است که امروزه دیگر به ندرت کسی از شیرآلات بهداشتی قدیمی (شیرآلات دوگانه که برای آب گرم و سرد پیچی جداگانه دارد) استفاده می‌کند.

بلکه امروزه عموما از شیرآلات اهرمی برای شیرآلات خانگی استفاده می‌شود. شیرآلات اهرمی به خاطر زیباتر بودن و همچنین قابلیت آنها در مصرف کمتر آب و مقاومت آنها در برابر خرابی بیشتر امروزه مورد استقبال قرار گرفته ‌اند. نصب شیرآلات اهرمی با شیرآلات قدیمی به کلی متفاوت است. بنابراین ما در این مطلب به صورت قدم به قدم نصب شیر ظرفشویی اهرمی را با هم یاد خواهیم گرفت.

ابزارهای مورد نیاز برای نصب شیر اهرمی ظرفشویی:

  • کاردک
  • انبردست
  • آچار فرانسه
  • چاقوی بتونه

وسایل مورد نیاز برای نصب شیر اهرمی ظرفشویی:

  • سطل
  • موم سیلیکون
  • حوله
  • تمیزکننده سینک
  • چراغ قوه
  • روغن زیتون

تعویض شیر ظرفشویی

اگر قصد دارید شیر ظرفشویی خود را تعویض کنید، قبل از نصب شیر ظرفشویی جدید باید شیر قبلی را باز کنید. برای تعویض شیر ظرفشویی تنها به یک آچار فرانسه و یک سطل نیاز دارید.

برای  شروع نصب شیر ظرفشویی زیر سینک ظرفشویی خود را با حوله کاملا خشک کنید تا نم نباشد و تمامی وسایلی که زیر ظرفشویی وجود دارد را خالی کنید تا به راحتی بتوانید کار نصب و یا تعویض را انجام دهید.

قدم اول :

در زیر سینک شیرهای آب سرد و گرم را با چرخاندن آنها در جهت عقربه‌های ساعت ببندید. اگر شیر مخصوصی وجود ندارند، باید شیر فلکه اصلی آب خانه خود را ببندید. سپس شیرهای ظرفشویی را باز کنید تا هرگونه فشار در خطوط آب یا به عبارتی آب اضافه بیرون بریزد.

قدم دوم :

بعد از بستن شیر ورودی آب گرم و سرد، وقت آن رسیده که شیر ظرفشویی قدیمی را جدا کنید. قبل از این کار، از اتصال شیرظرفشویی به شلنگ ها و پیسوال عکس بگیرید تا در صورت نیاز بعدا به آن مراجعه کنید. اگر این خطوط دچار خوردگی شده‌اند بر روی آن‌ها روغن زیتون بمالید و چند دقیقه صبر کرده و سپس اقدام به باز کردن آن‌ها نمایید.

برای جدا کردن شیرآلات قدیمی بوسیله ی آچار فرانسه هر دو شلنگ (شلنگ پیسوار) ورودی آب را که از یک طرف به شیرآلات و از طرف دیگر به دریچه‌های تأمین آب وصل هستند را از شیر ظرفشویی جدا کنید. برای اینکار هر یک از مهره ها را با چرخاندن آن در جهت عقربه‌های ساعت باز کنید. بعد از باز کردن مهره ها سر شلنگ ها را داخل سطلی که آماده کرده بودید بگذارید تا از ریختن آب به داخل کابینت جلوگیری کنید

قدم سوم :

در این مرحله بسته به نوع شیر ممکن است از یک مهره یا دو مهره برای اتصال شیر به سینک ظرفشویی استفاده شده باشد. آنها را توسط آچار فرانسه باز کرده و شیر را کنار بگذارید .یا اگر لازم بود مهر و موم شیر قدیمی را با استفاده از چاقوی بتونه از بین ببرید تا بتوانید آن را از سینک ظرفشویی جدا کرده و کنار بگذارید. این کار را نیز با صبر و حوصله انجام دهید تا آسیبی به سینک وارد نشود. بدون شک زیر پایه های شیر قدیمی جرم گرفته و یا ممکن است دچار زنگ زدگی و آلودگی هایی باشد. با مواد پاک کننده مخصوص سینک جرم و کثیفی های زیر پایه ها را تمیز کنید.

نصب شیر ظرفشویی جدید

شیر خریداری شده شما بسته به نوع و مدل آن اتصالاتی دارد. در حالت معمول شيرهای روشويی و ظرفشويی با استفاده از يک اورينگ، 2 عدد پيچ زيربند، دو عدد واشر و 2 مهره زيربند با کمک آچار و پيچ گوشتی بر روی سينک بسته می شوند. حالا وقت آن است که نصب شیر ظرفشویی را با سر هم کردن پیچ و مهره های آن ادامه دهیم. برای این کار ابتدا به تصویر زیر با دقت نگاه کنید.

برای شیرآلات اهرمی، واشر یا صفحه‌ای برای وصل و آب‌بندی بین سینک و شیرآلات وجود دارد. همچنین در زیر سینک نیز برای سفت شدن شیرآلات شیر برنجی رزوه شده‌ای وجود دارد که با مهره و پیچ به سینک محکم سفت می‌شود. برای اینکه شیر اهرمی جدید به درستی در جای خود قرار گرفته و زیبا دیده شود، می توانید محل نصب را مهر و موم کنید.

این کار به وسیله موم سیلیکون انجام می‌شود که می‌توانید آن را از مغازه‌های لوله کشی خریداری کنید. کمی از این موم سیلیکون را در اطراف سوراخ‌های موجو بریزید تا زمانی که شیر جدید را نصب می‌کنید به درستی در جای خود قرار بگیرد و در هنگام باز و بسته کردن دچار مشکل نشود.

قدم اول :

شيلنگ‌های آب سرد و گرم (شیلنگ های پیسوار) موجود در جعبه از یک سمت مهره و از سمت دیگر رزوه دارند. در پشت روزه‌ها هم معمولا یک جای آچار وجود دارد. ابتدا شیلنگ‌ها را از سمت رزوه دار به کمک آچار در زیر شیر سفت کنید. پيچ زير بند درون جعبه را با پیچ گوشتی در محل مربوطه در زير شير ببنديد. آنوقت اورينگ مربوط به کف شير را در جای خود قرار دهيد.

قدم دوم :

بعد شيلنگ‌ها را از سوراخ نصب روشويی يا سينک عبور داده و مهره زير بند را بعد از قرار دادن واشر و متعلقات مربوطه با دست يا آچار مخصوص مهره زيربند تا حدی محکم کنيد که شير در جای خود ثابت شود. توجه کنید بستن قطعه پلاستيکی مثلثی برای تثبيت بهتر شير ظرفشويی بر روی سينک لازم است. اگر از موم سیلیکون استفاده کرده اید، قبل از سفت کردن مهره ها به مدت یک دقیقه شیر را با نیروی کم به سمت سینک فشار دهید تا شیر به درستی در جای خود قرار بگیرد.

قدم سوم :

حالا شلنگ پیسوار شیرها آماده اتصال به لوله های آب هستند. شيلنگ‌های آب سرد و گرم متصل به شير را ابتدا با دست و سپس با آچار فرانسه بر روی شير پيسوار محکم کنید. دقت کنید که شیر آب سرد و گرم را به درستی به لوله مخصوص خود وصل کنید. یعنی شلنگ پیسوار آب سرد را به لوله آب سرد وصل کنید، که معمولاً در بیشتر خانه‌ها لوله آب سرد در سمت راست قرار دارد و لوله آب گرم در سمت چپ است.

قدم چهارم :

شير شما حالا آماده استفاده است. جريان آب را از طريق شيرهای پيسوار که در ابتدا بسته بودید، برای آزمایش نشتی اتصالات و اطمينان از صحيح بودن عمليات نصب وصل کنيد. اگر نشتی آب را تشخیص دادید، اتصالات را یک به یک چک کنید تا از محکم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. اگر هنوز مشکلی دارید، آب را قطع کنید، مهره‌ها را باز کنید و یک لایه نوار تفلون دور لوله های خطوط آب بپیچید و دوباره مراحل قبل را تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *