نکات مهم در خرید شیرآلات

نکات مهم در خرید شیرآلات

برای خرید شیرآلات بهداشتی با کیفیت باید به نکات مهم و ضروری در خرید شیرآلات و جنبه‌های مختلفی مانند جنبه فنی، کاربردی و زیبایی آن دقت کرد. از آنجایی که انتخاب شیرآلات کاری تخصصی و دشوار است، لازم است از قبل با نکات مهم در خرید شیرآلات آشنا باشید تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

خرید شیرآلات بهداشتی مسلما سخت‌تر از خرید کالاهای روزمره است. این کالاها جزو لوازمی است که یک بار برای مدت طولانی خریداری‌ می‌شود و در نتیجه بهتر است خرید با دقت و آگاهانه‌ای داشته باشیم.

در هنگام خرید این محصولات باید نکات زیادی را در نظر بگیرید، در غیر این صورت مجبور به تعویض زود به زود شیرآلات می‌شوید که البته با توجه به قیمت بالای آن‌ها تعویض زود به زود آن اصلا مقرون صرفه نیست.

از طرفی به دلیل تنوع در مواد اولیه، طرح، آبکاری و قیمت‌های متفاوتی که برای این کالا وجود دارد، انتخاب را سخت‌ می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از خرید به نکات مهم و ضروری در خرید شیرآلات دقت کرده و سپس با آگاهی برای خرید خود اقدام کنید.

در مقاله قبل به نکات اساسی که هنگام خرید شیرآلات باید به آن دقت کرد پرداختیم. برای خواندن مقاله راهنمای خرید شیرآلات وارد این لینک شوید.

در این مقاله نیز به نکات مهم و ضروری دیگری جهت خرید شیرآلات می‌پردازیم. اگر می‌خواهید بدانید هنگام خرید شیرآلات استاندارد باید به چه نکات دیگری توجه کرد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

1- انواع شیرآلات بهداشتی

در ابتدای آشنایی با نکات مهم در خرید شیرآلات بهداشتی، باید به انواع مدل‌های شیرآلات بپردازیم. تا آشنایی مختصری با آن پیدا کرده و هنگام خرید انتخاب متناسب‌تری نسبت به مدل منزل‌ و نیازمان داشته باشیم.

همه شیرآلات در گذشته از دو دستگیره برای ورودی‌ها و کنترل جداگانه آب سرد و گرم استفاده می‌کردند که البته دیگر این نوع شیرآلات از دور خارج شده و کمتر استفاده می‌شود. مزیت این محصولات تنظیم دقیق شدت و میزان دمای آب است.

اما شیرآلات اهرمی به دلیل استفاده راحت‌تر، آسان‌تر بودن طریقه نصب، کمتر بودن میزان آسیب و احتمال خرابی و زیبایی بیشتر به مرور زمان جای خود را در بازار پیدا کرده و مورد استقبال خریداران قرار گرفت.

به طور کلی شیرآلات مختلفی به لحاظ کارکرد در بازار وجود دارد. همانند شیرآلات پدالی، چشمی، ساده، اهرمی و غیره که از میان آنها شیرآلات اهرمی دارای بیشترین دوام و سهولت در استفاده است.

اگر راحتی آبکشی برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است و یا سینک آشپزخانه شما دو یا سه لگن دارد، شیرآلات شلنگدار انتخابی مناسب برای شماست.

این دسته از محصولات به واسطه پیسوار داخلی و آبفشان متحرک، دامنه آبکشی بالایی را فراهم می‌کنند و شستن سینک، ظروف و قابلمه‌های بزرگ را راحت‌تر می‌کند.

اهمیت کیفیت قطعات و کیفیت ساخت در این دسته از محصولات بسیار بالاست چرا که قطعه متحرک داشته و در صورت ضعف در کیفیت احتمال اختلال در آبکشی و غیره وجود دارد.

شیرآلات هوشمند نیز دسته‌ی دیگری از انواع شیرآلات بهداشتی هستند که محصولاتی با تکنولوژی بالا، مجهز به امکانات مختلف و البته گران‌تر از شیرآلات معمولی هستند.

قبلا این دسته از شیرآلات در مکان‌های عمومی که تردد و استفاده بالایی داشت نصب می‌شد، اما با بالا رفتن اهمیت بهداشت و شست‌شو اکنون استفاده خانگی این محصولات نیز بیشتر از قبل شده است.

دو دسته شیرآلات هوشمند وجود دارد، شیرآلات لمسی و چشمی که در شیرآلات لمسی نیاز به لمس بخشی از شیر برای جاری شدن، قطع آب‌رسانی و تنظیم فشار و خروجی آب هست. اما در شیرآلات چشمی نیاز به هیچ تماسی نیست.

 

شیرآلات تک ‌دستگیره‌ای

شیرآلات تک ‌دستگیره‌ای برای نصب روی سینک یا پیشخوان به یک یا نهایتا دو سوراخ بیشتر نیاز ندارند.

تک ‌دستگیره‌ای‌ها چون فضای کمتری هم اشغال می‌کنند، بیشتر برای سینک‌های جمع‌ و جور و فضاهای کوچک به‌ درد می‌خورند.

با شیرآلات این مدلی به‌ راحتی می‌توان شدت جریان و دمای آب را یک ‌دستی تنظیم کرد.

 

شیرآلات دو دستگیره‌ای

برای شیرآلات دو دستگیره‌ای پل‌دار تنها دو سوراخ کفایت می‌کند، اما دودستگیره‌ای‌هایی هم داریم که به سه سوراخ نیازمندند.

شیرآلات دودستگیره‌ای را بیشتر به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که به طراحی‌های قدیمی‌تر علاقه‌مند هستند، اگرچه دو دستگیره‌ای مدرن هم پیدا می‌شود.

با شیرآلات دو دستگیره‌ای می‌توان شدت جریان و دمای آب را با دقت بالاتری در مقایسه با تک‌دستگیره‌ای‌ها تنظیم کرد.

 

شیرآلات شلنگ‌دار

شیرآلات شلنگ‌دار درواقع به شلنگی توکار مجهزند که می‌توانید درصورت نیاز به‌راحتی شلنگ‌ را از سازه شیر بیرون بکشید و نقاط دور از دسترس‌ سینک را با آب فراوان بشویید.

مدل‌هایی هم هستند که سوراخ اضافه‌تری روی سینک می‌طلبند و به‌صورت جداگانه در کنار شیر اصلی نصب می‌شوند.

 

شیرآلات اهرمی

در ادامه نکات مهم در خرید شیرآلات بهداشتی و آشنایی با انواع شیرهای آب، به شیر آب‌های اهرمی می‌رسیم. امروزه اکثر مردم به خرید شیرآلات اهرمی تمایل بیشتری نشان می دهند.

شیرآلات‌ اهرمی راحتی کاربری بیشتری داشته و تنها با استفاده از یک دسته امکان تنظیم فشار و دمای آب فراهم می‌شود. به طور همزمان می‌توان آب سرد و گرم را با یکدیگر مخلوط کرده و دمای مطلوب را بدهد.

همچنین برای این شیرآلات کارتریج‌های سرامیکی تولید شده است که مشکلات آب‌بندی را در دراز مدت تقریباً کاهش می‌دهد. بدین معنی که با خرید شیرآلات اهرمی دیگر مشکل چکه کردن آب را نخواهید داشت.

مخلوط کردن آب سرد و گرم با استفاده از یک دسته باعث می‌شود این نوع شیر جای کمتری بگیرد. همچنین می‌توان دسته شیرآلات اهرمی را در دمای دلخواه تنظیم کرد و دفعه بعد با همان تنظیمات شیر آب را باز کرد.

بهتر است در خروجی علم ظرفشویی پرلاتوری مناسب تعبیه گردد تا ضمن آبکشی راحت‌تر ظروف، به میزان آب کمتری نیاز باشد.

 

شیرآلات لمسی و چشمی

در حالی که اغلب شیرهای آب با اهرم باز و بسته می‌شوند، شیرهایی وجود دارند که نیازی به باز و بسته شدن توسط اهرم ندارد. در شیرآلات چشمی فقط کافیست دست خود را جلوی سنسور بگیرید تا آب باز شده و با برداشتن دست از جلوی چشمی سنسور، آب بسته ‌شود.

در این صورت از اهرم فقط برای گرم یا سرد کردن آب استفاده می‌شود. شیرآلات چشمی‌دار بدون نیاز به هیچ‌گونه لمسی می‌توانند تنها با شناسایی حرکت دست باز و بسته شوند و مهم‌ترین مزیت‌شان را می‌توان جلوگیری از کثیف‌شدن مداوم شیر دانست.

چراکه بدون دخالت دست و به صورت اتوماتیک آب را جاری کرده و در کنار بهداشتی بودن، زیبایی ظاهری بسیار خوبی دارد.

شیرآلات لمسی هم همان طور که از اسم‌شان پیداست، با لمس آرام انگشت، دست یا حتی مچ فعال می‌شوند.

این نوع شیرها برای جلوگیری از هدر رفتن آب بسیار مناسب هستند و به واسطه قطع و وصل هوشمند و اتومات آب در مصرف آب صرفه جویی می‌کنند. اما از نظر قیمت، سنسورها می‌توانند قیمت شیر آب را بالاتر ببرند.

سنسور در برخی از شیرهای آب به طور پیش فرض وجود دارد و برخی دیگر نیز امکان نصب سنسور را دارند.

 

شیر آلات چرخشی

شما می توانید شیرآبی تهیه کنید که گردنی آن ۱۸۰ درجه یا حتی ۳۶۰ درجه می‌چرخد. این نوع شیرهای آب به شما کمک می‌کنند به راحتی بتوانید سینک ظرفشویی را بشویید.

 

شیرآلات توکار

اگر خانه‌ای با فضای محدود دارید و یا علاقه‌مند به داشتن دکوراسیونی مدرن هستید، بهتر است از انواع شیرآلات توکار استفاده کنید.

شیرآلات توکار طراحی منحصر به فردی دارند. این نوع شیرآلات بهداشتی به صورت درون دیوار نصب شده و شما دیگر شاهد نمای ناخوشایند لوله کشی نخواهید بود.

امروزه شیرآلات توکار از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار است. قیمت شیرآلات توکار نیز با توجه به متلقات و ظاهر لوکسی که دارد، نسبت به دیگر انواع شیرآلات بهداشتی بیشتر است.

 

2- ارتفاع علم شیرآلات

ارتفاع کافی علمک شیر بخصوص در مورد شیر ظرفشویی اهمیت بسیاری دارد. در انتخاب علم شیرآلات باید به اندازه سینک توجه داشت چرا که اگر سینک شما خیلی بزرگ باشد بودن یک شیر کوچک در کنار آن ممکن است زیبا به نظر نرسد.

ارتفاع علم شیر علاوه بر زیبایی باید متناسب با عمق کاسه‌ی مقابل آن نیز باشد. مثلا اگر کاسه روشویی منزل شما کم عمق است، ارتفاع بلند علمک باعث پاشیده شدن آب به اطراف می‌شود.

مدل‌های مختلف شیرآلات بهداشتی دارای ارتفاع علم متفاوتی هستند که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خودشان را دارند. علاوه بر آن می‌توان گفت که بلندی علم شیر در راحتی کاربری آن نیز موثر است.

در بیشتر اوقات شما می‌توانید هر مدل یا طرحی را که دوست دارید، انتخاب کنید. اما اگر فاصله بین سینک ظرفشویی و کابینت کم باشد، ارتفاع شیر نمی‌تواند از مقدار معینی بیشتر باشد.

در صورتی که بالای سینک خود قفسه‌ای دارید بهتر است با اطلاع از فاصله بین سینک و قفسه و با توجه به ارتفاع علم، شیرآلات خود را انتخاب کنید.

همچنین اگر یک سینک دو یا سه کاسه داشته باشید، شیر ظرفشویی با علم کوتاه ممکن است اصلا کاربردی نبوده و شما نتوانید از آن برای شستشو در همه کاسه‌ها استفاده کنید. در واقع طول علم کوتاه ممکن است برای رسیدن به هر دو یا سه کاسه کافی نباشد.

علمک بلند دسترسی به تمامی نقاط سینک را بهبود می‌بخشند و دسترسی بهتری به خصوص برای روشویی‌های دوقلو یا سه قلو ایجاد می‌کنند.

علاوه بر این‌ها امروزه شیر روشویی پایه بلند به دلیل ظاهر زیبای خود و نیز کاربری راحتی که دارد، در بین مردم محبوب است.

از شیر روشویی پایه بلند برای نصب بر روشویی کابینتی استفاده می‌شود. بنابراین قبل از خرید شیرآلات بایستی به نوع روشویی، سینک آشپزخانه و کاربردی که مدنظرتان است، توجه داشته باشید.

 

3- اندازه قوس شیر

در ادامه نکات مهم در خرید شیرآلات بهداشتی و آشنایی با آن‌ها، به اندازه قوس یا گردنه‌ی شیر آب‌ می‌پردازیم. برای نصب شیرآلات باید دو ارتفاع را در نظر داشته باشید: ارتفاع بیرونی یا کلی و ارتفاع داخلی یا آبریز.

به پایین‌ترین نقطه پایه شیر تا بالاترین نقطه شیر در دسته و یا علم ارتفاع بیرونی‌ گفته می‌شود که برای نصب بسیار مهم است. چرا که اگر ارتفاع کابینت یا مانعی بر بالای محل نصب تا محل نصب کمتر از آن باشد امکان نصب وجود نخواهد داشت.

و دیگری به فاصله پایه تا دهانه شیر (محل خروج آب) ارتفاع داخلی یا آبریز شیرآلات گفته می‌شود. در نظر گرفتن ارتفاع کف تا محل خروجی آب به شما کمک می‌کند تا در دراز مدت و برای شست شو و آبکشی دچار مشکل نشوید.

مثلا در شیرهای قوس‌بلند فاصله پایه تا بلندترین نقطه شیر می‌تواند ۱۲ اینچ، اما فاصله پایه تا دهانه شیر تنها ۸ اینچ باشد. پس دقت کنید ارتفاعی که در مشخصات محصول می‌خوانید یا فروشنده برایتان شرح می‌دهد، فاصله پایه تا دقیقا کجاست. انواع مختلف گردنه‌ی شیر آب شامل:

  • استاندارد
  • حالت خمیده یا گردن غاز (Goose-neck)
  • پل (bridge)

 

شیرآلات قوس‌بلند یا گردن‌غازی معمولا ۸ اینچ یا بلندترند. فضای مانور بیشتر برای شست‌وشوی ظروف عریض ‌و طویل بارزترین ویژگی مثبت شیرآلات این مدلی است.

شیرآلات گردن‌غازی‌ برای شماهایی هم که طبق عادت ظرف‌ها را هنگام شست‌وشو در فضای بالای لبه سینک می‌گیرید، مطمئنا راحت‌تر است.

البته، ناگفته نماند که چون دهانه شیرهای قوس‌بلند خیلی بالاتر از لبه سینک قرار می‌گیرد، وقتی هر چیزی را موقع شست‌وشو زیاد نزدیک سر شیر بگیرید به‌ خصوص در سینک‌های کم‌عمق، موجب پاشش آب به اطراف می‌شود. برای سینک‌های کم‌عمق ترجیحا بهتر است از شیرآلات با قوس کمتر استفاده کنید.

اما در عین حال باید به فضای در اختیار هم توجه داشته باشید. گاهی ارتفاع پایین شلف یا کابینت بالای سینک یا حتی لبه پنجره پشت سینک مانع نصب شیرآلات قوس‌بلند می‌شود. پس حتما از این نکته هم هنگام انتخاب شیر جایگزین غافل نشوید.

شیرآلات با قوس کم معمولا از ۸ اینچ بلندتر نیستند و زاویه ۴۵ درجه می‌سازند. این مدلی‌ها برای سینک‌ها و فضاهای جمع‌وجور بهترند.

اگر هم معمولا نیازی به شست ‌و شوی ظرف‌ و ظروف عیالواری ندارید، می‌توانید از خرید شیرآلات قوس‌بلند صرف نظر کنید؛ مگر اینکه دنبال ایجاد نقطه کانونی در فضای سینک باشید، چون شیرآلات قوس‌بلند نمای بهتری دارند.

 

4- تعداد سوراخ‌های سینک

شیرآلات چه مدلی می‌پسندید؟ مدلی که روی سینک یا پیشخوان نصب شود یا روی دیوار؟ البته این روزها در کمتر آشپزخانه‌ای به شیرآلات دیواری برمی‌خوریم، چون سال‌هاست اغلب ساختمان‌سازها به استفاده از شیرآلات ایستاده روی آورده‌اند.

برای تعویض هر مدل شیرآلاتی، فرقی نمی‌کند ایستاده یا دیواری، باید بر اساس تعداد سوراخ‌های موجود در محل نصب فعلی تصمیم بگیرید. اول ببینید در محل نصب فعلی چند سوراخ وجود دارد و آیا می‌توان درصورت نیاز سوراخ دیگری اضافه کرد؟

محصولات دیواری مشکلاتی مانند سختی تعویض شیر، امکان نم دادن و خراب کردن دیوار را دارند. اما تمیز کردن سینک بکار رفته در آشپزخانه به واسطه عدم وجود شیر بر روی آن آسان‌تر خواهد بود.

می‌توان گفت که امروزه بیشتر شیرآلات‌ موجود در بازار از نوع اهرمی هستند. به همین دلیل اکثر تولید کنندگان در سینک ظرفشویی و نیز روشویی خود دارای یک سوراخ جهت نصب شیرآلات بهداشتی می‌باشند.

اغلب شیرآلات تک ‌دستگیره‌ای تنها روی یک سوراخ نصب می‌شوند، درحالی‌که برای دو دستگیره‌ای‌ها به دو یا سه سوراخ نیاز است. درصورتی حق انتخاب بیشتری خواهید داشت که سینک ظرف‌شویی‌تان را هم عوض کنید.

اگر سیستم لوله کشی شما قدیمی بوده و قصد داشته باشید شیر ظرفشویی خریداری کنید، بایستی بر روی سینک دو سوراخ وجود داشته باشد. برای خرید شیر روشویی نیز وضعیت به همین صورت است.

یعنی اگر قصد داشته باشید شیر روشویی کلاسیک خریداری کنید، سینک روشویی شما نیز بایستی دو سوراخ داشته باشد.

این را هم بدانید که پوشاندن سوراخ‌های اضافی کار نشدنی‌ای نیست. صفحات تزئینی مخصوصی وجود دارند که با نصب روکار زیر شیرآلات روی سوراخ‌های اضافی را می‌پوشانند.

مثلا اگر سه سوراخ روی سینک‌تان دارید و برای تعویض شیر از مدلی که روی تنها یک سوراخ نصب می‌شود خوش‌تان آمده، می‌توانید با چنین صفحاتی روی دو سوراخ دیگر را بپوشانید، بدون اینکه کل مجموعه نمای بدی پیدا کند.

گاهی برای پوشاندن سوراخ‌های اضافه می‌توان درصورت امکان جای مایع ظرف‌شویی توکار اضافه کرد. اما درمورد اضافه ‌کردن سوراخ جدید پیشنهاد می‌کنیم از نیروی متخصص کمک بگیرید، چون به‌ خصوص سینک‌های ظرف‌شویی سنگی چه‌بسا براثر دریل‌کاری ناشیانه ترک بردارند.

 

5- تزیینات هزینه‌ساز

مورد دیگری که شاید برای خرید بسیار تعیین کننده و برای استفاده بسیار سخت باشد تزئینات هزینه‌ساز است، مراقب باشید در دام تجملات نیفتید.

شاید تزئینات بدلی مثل نگین‌ها و تجهیزات اضافه در شیرآلات توانسته راه شیرهای تزئینی و زیبا را به منازل برخی افراد جامعه باز کند.

اما به هزینه‌های اضافه‌ای که قرار است برای خرید این نوع محصولات بپردازند توجهی نمی‌شود.

جالب است بدانید، هزینه نگهداری از این نوع شیرآلات به مرور زمان بسیار بیشتر از خرید خود آن‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *