چرخه آب در طبیعت

چرخه آب یک چرخه‌ی بدون ابتدا و انتها است. آب زمین همیشه در حال جابه‌جایی است. این چرخه، چرخه هیدرولوژی نیز نامیده می‌شود. در این چرخه، آب از مایع به بخار یا به یخ تبدیل می‌شود و دوباره به حالت اول بازمی‌گردد. چرخه آب میلیاردها سال است که به همین شکل در حال کار است.

در مقاله قبل درباره‌ی آب و چگونگی پیدایش آن روی زمین صحبت کردیم که از این لینک می‌توانید آن را بخوانید.

چرخه آب چیست؟

چرخه آب در حقیقت یک جریان گردشی مدام تبدیل آب به اشکال و حالت‌های مختلف است. آب همواره در اطراف و بالای زمین در حال چرخش است و از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود.

به این ترتیب که آب بر اثر گرمای خورشید از سطح دریاها، اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها و نهرها و خشکی‌ها بخار شده و وارد جو می‌شود.

سپس بخار آب وارد شده به جو وقتی که بالا رفته و وارد اتمسفر می‌شود سرد و متراکم شده و تبدیل به ابر می‌شود. سپس ابرهای تشکیل شده به صورت باران یا بر سطح زمین و یا بر سطح دریاها و اقیانوس‌ها فرو می‌ریزد.

آب همان طور که در این چرخه در حال حرکت است از شکل مایع (آب باران، آب نمک) به گاز (بخار آب) و دوباره به مایع تبدیل می‌شود. این مایع ممکن است سرد شود و به شکل جامد (یخ یا برف) درآید.

مراحل چرخه آب درطبیعت

۱- تبخیر: وقتی که خورشید آب رودخانه‌ها یا دریاچه‌ها و یا اقیانوس‌ها را گرم می‌کند، آب به شکل بخار در می‌آید. این بخار آب در جو بالا می‌رود.

۲- تراکم: بخار آب در هوا سرد می‌شود و دوباره به قطرات مایع کوچک تبدیل می‌شود و ابرها تشکیل می‌شوند.

۳- بارش: هنگامی که مقدار زیادی آب متراکم شوند به طوری که هوا نتواند وزن آن را تحمل کند، آب از ابرها به شکل باران، تگرگ یا برف دوباره به زمین بر می‌گردد.

۴- نفوذ: وقتی که آب به صورت باران تگرگ یا برف می‌بارد، مقداری از آن به زمین نفوذ می‌کند.

۵- رواناب: مقداری از آب به زمین فرو نمی‌رود بلکه در رودخانه‌ها و نهرها می‌ریزد.

۶- تعریق: فرایندی که آب موجود در گیاهان و به ویژه برگ‌ها تبخیر می‌شود. تعرق کمک می‌کند که بخار آب به هوا برگردد.

فایده این چرخه

چرخه آب، یک چرخه مداوم است که در آن آب تبخیر می‌شود، به داخل هوا می‌رود و بخشی از ابر می‌شود، با بارندگی به زمین می‌افتد و دوباره تبخیر می‌شود. این دوباره و دوباره در یک چرخه بی‌پایان تکرار می‌شود.

بارها و بارها آب از جامد به مایع به یک گاز در حال تغییر و تغییر است. اما این چرخه‌ی بی‌پایان چه فایده‌ای دارد؟

چرخه آب برای ادامه زندگی بر روی زمین ضروری است. زیرا باعث می‌شود که آب طی میلیاردها سال از زمان پیدایش روی زمین تا کنون بارها و بارها تمیز و تبدیل به آب شیرین شده و منابع آبی زمین همواره از طریق فرایند طبیعی که ما آن را چرخه آب می‌نامیم، مدام تجدید شوند.

بارش، باعث ایجاد رواناب (آب رود) می‌شود که از سطح زمین عبور می‌کند و به پر شدن دریاچه‌ها و رودخانه‌ها کمک می‌کند.

همچنین از طریق دهانه‌های موجود در خاک، نفوذ کرده یا به سمت پایین حرکت می‌کند تا سفره‌های آب زیر زمین را دوباره پر کنند.

در بعضی مناطق نسبت به سایر مناطق میزان بارش بیشتر است. این مناطق معمولاً نزدیک اقیانوس‌ها یا سطوح بزرگ آب هستند که اجازه می‌دهند آب بیشتری تبخیر شود و ابرها را تشکیل دهند.

 

آب چیست؟

چرخه آب در طبیعت

انواع آب در طبیعت

آب آشامیدنی چیست؟

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *